District Governor's Cup Results

District Governor's Cup Results
Posted on 02/13/2017
This is the image for the news article titled District Governor's Cup Results

Superintendent Dr. Henry Webb announces the results of the District Governor’s Cup competition for our elementary academic teams.

 Webb comments, “Congratulations May Valley and Osborne Elementary for placing first overall, first in FPS and 1st in Quick Recall! The board team and I wish these teams and our individual students who are moving on to regional competition the best of luck!”

 

The top five students and the top two teams in each event advance to regional competition, the highest level of competition for elementary students. Regional competition will be held at Emmalena Elementary in Knott County. Future Problem Solving and Composition will be Monday, February 27th and Written Assessment, Quick Recall and awards will be on Saturday, March 4th.    

District 133 Elementary

 

 

 

Final Overall

Future Problem Solving

Quick Recall

1st May Valley Elementary

1st May Valley Elementary

1st May Valley Elementary

2nd Prestonsburg Elementary

2nd Allen Elementary

2nd Prestonsburg Elementary

3rd Allen Elementary

3rd Adams Middle

3rd Allen Elementary

4th Duff Elementary

 

4th Duff Elementary

 

 

 

MATH

SOCIAL STUDIES

SCIENCE

1st Kendyll Hall (MVES)

1st Jada Reynolds (MVES)

1st Mason Buck (MVES)

2nd Ruthie Bays(MVES)

2nd Robert Frasure (AES)

2nd Garrett Ousley (PES)

3rd Kaden Lewis (PES)

3rd Jacob Roberts (AES)

3rd Ally Hamilton (PES)

4th Carolyn “Gracie” McDavid (Duff)

4th Madison Martin (Duff)

4th Cody Clark (Duff)

5th Jacob Roberts (AES)

5th Jacalyn Hancock (MVES)

5th Slone Akers (MVES)

 

 

 

LANGUAGE ARTS

COMPOSITION

ARTS & HUMANITIES

1st Jada Reynolds (MVES)

1st Anna Potter (MVES)

1st Brock Horne (MVES)

2nd Lydia Clark (MVES)

2nd Kendyll Hall (MVES)

2nd Elizabeth Goodman (MVES)

3rd Ethan Walls (PES)

3rd Paisley Akers (PES)

3rd Lydia Clark (MVES)

4th Ruthie Dillon (AES)

4th Natalie Garrett (AES)

4th Sara Springer (PES)

5th Sara Springer (PES)

5th Natalie Hayden (AES)

5th Todd Prater (Duff)

                 mv                   
                          gc
               

District 134 Elementary

 

 

 

Final Overall

Future Problem Solving

Quick Recall

1st Osborne Elementary

1st Osborne Elementary

1st Osborne Elementary

2nd McDowell Elementary

 

2nd McDowell Elementary

3rd Stumbo Elementary

 

3rd Stumbo Elementary

4th Betsy Layne Elementary

 

4th Betsy Layne Elementary

 

 

 

MATH

SOCIAL STUDIES

SCIENCE

1st Lucas Wolford (JMS)

1st Alexis Reed (MES)

1st Chloe Hall (OES)

2nd Riley-Jo Compton (OES)

2nd Chloe Hall (OES)

2nd Kaden Hunter (OES)

3rd Taylor Allen (OES)

3rd Devon Slone (MES)

3rd Lucas Wolford (JMS)

4th Lucas Harper (JMS)

4th Jonathan Moore (MES)

4th Allison Newsome (JMS)

5th Jonathan Moore (MES)

5th Logan Chaffins (OES)

5th Braden Harvel (MES)

 

 

 

LANGUAGE ARTS

COMPOSITION

ARTS & HUMANITIES

1st Allie Hamilton (BLES)

1st Madison Sullivan (OES)

1st Emily Spears (OES)

2nd Alexandria Prater (OES)

2nd Madison Newsome (JMS)

2nd Sarah Terry (OES)

3rd Makenna Stumbo (MES)

3rd Kaden Hunter (OES)

3rd Olivia Wnek (OES)

4th Taylor Stumbo (MES)

4th Dylan Boyd (OES)

4th Amelia Burke (BLES)

5th Allison Hamilton (JMS)

5th Makenna Stumbo (MES)

5th Kylie Conway (BLES)

                               oe

                                                  gc

/* Hide sub-nav-group span texts */